Kas äike võib tappa minu koduabilise?

20.07.2023

Viimased uudised

  • 26.07.2024
    ERGO omandab Balti riikides kahjukindlustusseltsi ADB Gjensidige
    Loen edasi...
  • 24.05.2024
    Reisil võib ootamatu tervisemure tõttu minna arstivisiit maksma mitu tuhat eurot
    Loen edasi...
  • 08.05.2024
    KUULA | Mida reisikindlustust sõlmides tähele panna?
    Loen edasi...
Kõik uudised
Juulikuu algus üllatas meid kõiki kohati ekstreemsete ilmastikuoludega. Kuigi suuremad vihma- ja äikesetormid on praeguseks möödas, võib ilmataat meid suve jooksul veel üllatada. Kindlustusselts Gjensidige pani kokku nõuanded ja meeldetuletused, kuidas oma koduaias toimetavat robotniidukit äikesetormide ajal kaitsta. 

Nii nagu igasugused muud metallist esemed, tõmbavad ka mururoboti jaoks aeda paigutatud kaablid välku ligi. Seetõttu peaks kindlasti äikese ajal mururoboti garaaži või tuppa varju tooma ning laadimisjaama vooluvõrgust lahti ühendama. Kaabel ise muidugi suurem sihtmärk ei ole, kuna tegu on väga peenikese traadiga, kuid ohtlikuks muudab traadi asjaolu, et see on kahest otsast ühendatud robotniiduki laadimisjaamaga. „Ehk siis, kui äike peaks näiteks lööma aias olevasse puusse ning ülepinge liigub sealtkaudu maapinda, võib pinge levida maad mööda niiduki juhtkaablisse, jõuda seeläbi laadimisjaama ning sealt edasi juba robotniidukisse,“ täpsustas Gjensidige Eesti kahjukäsitluse juht Raido Kirsiste. „Seega tuleks lähenevat äikesetormi märgates kindlasti tegutseda kiirelt ning robotniiduk varjulisse kohta toimetada, eemaldada laadimisjaama voolupistik seinakontaktist ning laadimisjaama küljest lahti ühendada ka juhtkaabli otsad.“ 

Husqvarna Eesti OÜ järelteeninduse spetsialist Aivo Smitt ütles, et tänapäeval on robotniidukid väga levinud, kuid äikese saabudes unustatakse endiselt ära, et robotniidukit tuleks kaitsta nii nagu igat teist vooluvõrku ühendatud tehnikat. „Halvim võimalik juhus on muidugi see, kui ollakse äikesetormi ajal kodust ära ja vooluühendusi ei ole võimalik katkestada ning pikselöögi korral asub robotniiduk laadimisjaamas. Meil on olnud juhuseid, kus kogu robotniidukikomplekt ehk vooluallikas, laadimisjaam, niiduk ja piirdekaablid on sellisel juhul saanud vigastada,“ sõnas Aivo Smitt.  

Lisaks äikesele on olnud juhtumeid, kus robotniidukile on saatuslikuks saanud peale hoovihma niidualadele tekkinud sügavamad lombid. „Vesi ulatub kõrgemale, kui niiduki lõikeorgan ning robotniiduk võib taolisesse lompi kinni jääda ja veekahjustuse saada. Selliseid kohti peab vältima ja takistama robotil seal üle sõitmast. Kõige parem oleks muidugi, kui oodatakse, et vesi hajub,“ täpsustas Aivo Smitt. 

Gjensidige Eesti kahjukäsitluse juhi Raido Kirsiste sõnul kuuluvad robotniidukid koduse vara hulka ning on seeläbi kindlustatud kodukindlustuse raames. Kindlustusseltsi sõnul on aastate jooksul olnud küll selliseid kahjukäsitlusi, kus vigastada on saanud robotniiduk. „Tegelikkuses on vähe olnud neid juhtumeid, kus robotniiduk on saanud äikesekahjustuse. Küll aga on olnud juhtumeid, kus koduõuest välja tagurdav auto kogemata robotniidukile otsa sõidab. Remondi eest hüvitati pea 3000€,“ sõnas Raido Kirsiste. Seega on kodukindlustus siinkohal mõttekas, sest kunagi ei tea milline ootamatu õnnetusjuhtum võib koduaias toimetavat robotniidukit tabada.