Kindlustusekspert annab nõu: päikesepaneelide seadistamisel tuleb just paigaldamisel eriti hoolikas olla

06.05.2024

Viimased uudised

  • 26.07.2024
    ERGO omandab Balti riikides kahjukindlustusseltsi ADB Gjensidige
    Loen edasi...
  • 24.05.2024
    Reisil võib ootamatu tervisemure tõttu minna arstivisiit maksma mitu tuhat eurot
    Loen edasi...
  • 08.05.2024
    KUULA | Mida reisikindlustust sõlmides tähele panna?
    Loen edasi...
Kõik uudised

Energiatõhusus ja kulude kokkuhoid on peamine põhjus, miks üha rohkem kodutarbijaid soovib oma hoonete katusele päikesepaneele paigaldada. Gjensidige Eesti filiaali juhi Raido Kirsiste sõnul on viimastel aastatel päikesepaneelide populaarsus kõvasti kasvanud, kuid sellega kaasneb ka uus vastutus ning ohud, millega ei osata arvestada.

“Kui mujal maailmas on päikesepaneelid kasutusel olnud aastakümneid ja kogemused selles vallas suured, siis Eesti kodukasutajate hulgas on need populaarseks saanud alles viimastel aastatel, kui paneelid on tänu KredExi toetusele taskukohasemaks muutunud,“ selgitab Kirsiste.

Loomulikult on päikesepaneelide paigaldamine praegugi suur investeering, mistõttu soovitab Skandinaavia ja Baltimaade  kindlustusettevõtte Gjensidige filiaali juht Raido Kirsiste enne paneelide soetamist endale täpselt selgeks teha, kuhu ja kuidas paneelid kinnitada, et neist maksimaalselt kasu oleks. Kindlasti soovitab ta juurde võtta ka kodukindlustuse, mille alla maja välisküljele või katusele paigaldatud päiksepaneelid ning nende kinnitused ja ühendused liigituvad.

Päikesepaneelide paigaldamisel ilmnevad peamised probleemid sageli seoses nõuetekohase kinnitamisega. “On esinenud olukordi, kus päikesepaneelid on katusele kinnitatud ainult betoonist äärekividega, põhjustades kahju nii lendu tõusnud päikesepaneelidele kui ka maja ees asuvatele autodele. Seetõttu on äärmiselt tähtis tagada, et päikesepaneelid oleksid paigaldatud hoolikalt ja turvaliselt, nii et need ei ohustaks katust, hoonet ega selle ümbrust,” rõhutab Kirsiste.

Paljudel juhtudel paigaldatakse paneelid viilkatusele või lamekatusele 20–45-kraadise nurga all, sest päikesepaneelide tootlikkuse puhul on oluline arvestada ka päiksekiirte langemise ja varjude tekkimise nurka. Uudset tracker-tehnoloogiat* kohtab kodumajapidamises veel harva, kuid peagi võib seda selle suurema tootlikkuse tõttu ka erahoonetel märgata.

*Tracker-tehnoloogia võimaldab päikesepaneelidel liikuda vastavalt päikese liikumise trajektoorile. See tähendab, et paneelid püüavad päikesevalgust optimaalselt kogu päeva ja terve aasta jooksul.

Gjensidige esindaja paneb südamele, et enne paneelide paigaldamist tuleks kindlasti lasta teha katusele ekspertiis, mis seisukorras on katus ja kui suur on selle kandevõime. Samuti on paneelide paigaldamisel tähtis jälgida, kust hakkavad jooksma kaablid ja kuidas luuakse ühendused. Arvestada tuleb, et hoolimata professionaalsest paigaldusest ja pidevast regulaarsest hooldamisest, võivad meie ilmastikuolud ikkagi päikesejaama töös ootamatuid tõrkeid tekitada: rahe võib paneelide välispinda kahjustada, äikesetabamus lühise tekitada, lumekoormus ühenduskohtadele liigset survet avaldada.

Kuigi Gjensidige esindaja sõnul on päikesepaneelidest alguse saanud õnnetusjuhtumeid Eestis seniajani olnud vaid mõned üksikud, tasub paneele paigaldama ja kinnitama palgata kogumustega spetsialistid ning enne paigaldust uurida oma kindlustusseltsilt ka päikesepaneelide (sh taastamisväärtuse) kindlustamise võimaluste kohta.

Õnnetusjuhtumite riski aitab minimeerida ja ennetada professionaalne paigaldus, regulaarne seadmete kontroll ja hooldus ning katusepinna puhastamine okastest, puulehtedest ja lumest. Kui märgata on päiksepaneelide tootlikkuse langust, tuleb kohale kutsuda spetsialist. Lisaks on oluline tagada korralik kodukindlustuskaitse juhuks, kui miskit ootamatut juhtuma peaks.

MEEDIAKAJASTUS: Geenius.ee portaal