Ilmad on jahedamad, väljas on tormisem, õhk on niiskem ja õunad pikutavad puude all – sügis on saabunud. Kuidas sügise saabudes hoolitseda oma robotniiduki eest ning teda vaikselt talviseks perioodiks ette valmistada, et niiduk saaks kevadel taas täiel rinnal tööd alustada?
Nii nagu suvisel tihedamal niitmisajal tuleb oma niiduki eest hoolt kanda, on see sama vajalik ka sügise saabudes. Muru on niiskem, mis tähendab, et niidetud muru jääb paremini ka niiduki põhja külge, mis omakorda võib takistada niiduki tööd. Maha kukkunud õunad tuleks niiduki teelt eest ära koristada ning niiduki niitmisaega vähendada.
Gjensidige kahjukäsitluse osakonna juht Maarika Mürk ütles, et niiduki hooldus ei ole ainult suvel vajalik, vaid hoolt vajab see ka sügisel ja talvel kui niiduk puhkab. „Õige hooldus tagab niiduki pika eluea. Robotniiduk kuulub kodukindlustuse koduse vara kindlustuse alla ning katab niidukiga ootamatult juhtunud õnnetuse või varguse, aga näiteks niiduki hoolduse aspekti arvestatakse ka hüvitise väljamaksmisel kui robotniidukiga peaks juhtuma õnnetus,“ lausus Mürk.
Mürk lisas, et kui robotmuruniiduki niitmisala pole aiaga piiratud, peaks eriti tähelepanelik olema ka sellistes olukordades, kui niiduki töö toimub krundi ääres, kuhu tihti pargivad ka autod. „On olnud juhtumeid kui krundi äärde muru peale parkinud autojuht pole robotniidukit märganud ning on niidukist üle sõitnud ja selle katki teinud. Robotniiduk võib ka niidualale pargitud auto tõttu kinni jääda mistõttu on eelmainitud õnnetus lihtne juhtuma. Sellistes olukordades tuleks kas robotniiduki töö peatada või veenduda, et niiduki tööväli on autode parkimise alast kaugemal. Ka külalisi peaks antud ohu eest hoiatama,“ ütles ta.
Robotmuruniidukite müügiga tegelev Saestuudio spetsialist Allan Heiberg soovitab sügiseste jahedamate ilmade saabudes robotniiduki tööaega vähendada ning ka õunad või muud puu otsast langevad viljad niiduki tee pealt nii palju kui võimalik ära korjata. „Kui õunu on palju, tasub neid regulaarselt korjata. Mõned niidukid teevad õunte peale täkkeid ning kehvade asjaolude kokkulangevusel võib masin ka end suure õunte massi peale kinni sõita. Sügisel tasub ka niiduaega vähendada kuna muru kasvab siis oluliselt aeglasemalt,“ ütles ta.
Ta lisab, et kui niiduk töö lõpetab tuleb see pealülitist välja lülitada, et masin mingitki voolu ei tarbiks. „Seejärel on kõige tähtsam puhastada masin sodist ja niidujääkides, seda näiteks suruõhu või lapi ja harjaga. Laadimisjaam oleks soovituslik võtta talveks üles ja samuti hoiule panna. Lahtised kaabliotsad laadimisjaama ülesvõtmisel isoleerida näiteks niiskuskindlasse karpi. Masinat ja laadimisjaama tuleks hoiustada soovituslikult kuivas ja ühtlase temperatuuriga ruumis, kus oleks talvel püsivalt soojakraadid. Sellega hoiab aku(d) heas korras ja väldib roboti metallosade niiskusest tingitud oksüdeerumist. Alati võib jätta kogu töö professionaalidele, kus pakutakse antud teenuse täislahendust – masin ja jaam korjatakse sügisel üles, puhastatakse, hooldatakse, hoiustatakse spetsiaalsetes tingimustes ja tuuakse kevadel tagasi tööalale,» kommenteeris Heiberg.
Teatavasti on aga viimaste aastate talved olnud üpris soojad, mistõttu hoitakse niidukeid ka kauem töös. Siiski on täiesti viimane aeg niiduk talveunne panna kui esimene lumi on tulemas. Heiberg aga ütleb, et mõistlik on seda teha siis kui saabuvad regulaarsed öökülmad sest muru kasv on selleks ajaks niikuinii juba peatunud.
Ka tavaliste muruniidukitega on kõige tähtsam korralik puhastus. «Puhastus on eelkõige oluline, et happelised murujäägid ei rikuks masina seistes niidukorpust. Teine tähtis asi on, et kuna tanklakütuste kasutamisel saavad seistes tekkida karburaatorisse vaigud, siis soovitame lasta sügisel viimasel niitmisel paagi ja karburaatori tühjaks töötada. Loogika on selles, et mitte millestki ei saa midagi välja sadestuda. Kindlasti tuleks niiduk hoiule panna võimalusel kuiva ja ühtlase temperatuuriga ruumi. Seda parem niiduki tervisele ja masina probleemivaba eluiga võib seeläbi arvestatavalt pikeneda. Ning kui ise ei tea millele hooldusel tähelepanu pöörat, võib selle alati tellida professionaalidelt,» soovitas Heiberg.