Töökaotus pole nii hirmutav, kui kindlustus maksab kodulaenu

04.03.2024

Viimased uudised

  • 26.07.2024
    ERGO omandab Balti riikides kahjukindlustusseltsi ADB Gjensidige
    Loen edasi...
  • 24.05.2024
    Reisil võib ootamatu tervisemure tõttu minna arstivisiit maksma mitu tuhat eurot
    Loen edasi...
  • 08.05.2024
    KUULA | Mida reisikindlustust sõlmides tähele panna?
    Loen edasi...
Kõik uudised
Ebastabiilne tööturg, üha suurenev töötute hulk ja kõrge Euribor panevad mõtlema ka sellele, kuidas töötuks jäädes kodulaenuga hakkama saada. Mida teha, et töötuks jäädes võlg kasvama ei hakkaks, selgitab Gjensidige kindlustuse Eesti filiaali juht Raido Kirsiste.

Statistikaameti andmetel oli Eestis eelmise aasta detsembris registreeritud 53 311 töötut, sh 1854 inimest rohkem kui kuu aja eest. Nende seas on ka kodulaenu võtnud inimesi, kes suure tõenäosusega kohe uut tööd ei leia ja seisavad silmitsi oluliselt vähenenud sissetuleku ja tasumist vajava laenuga.  

Kuldreegel: ole aus ja koostöövalmis
Palju on räägitud sellest, et igasuguste murede korral tuleks panka kiiremas korras teavitada, mitte võlgade kuhjumist oodata. Mitte midagi tehes probleemid  ainult süvenevad ja võivad kaasa tuua viivisintresse ning kahjustada krediidiajalugu. Viimane tähendab, et tulevikus võib laenu saamine märksa keerulisemaks osutuda. 

Laenuprobleemide kuldreegliks saab Gjensidige ja SEB koostöökogemuse põhjal pidada kiiret reageerimist, avatust ja ausust: “Enamasti püüavad pangad oma kliente hoida ja mõistavad ajutisi raskusi. Olukord läheb keeruliseks just siis, kui klient enam telefoni ei tõsta ja mailidele ei vasta.” Kohtuni jõuab asi Kirsiste sõnul siiski harva, kuid juba “hapuks” läinud laenuga tegelemine on oluliselt ebameeldivam, kui õigel ajal mõistliku kokkuleppe saavutamine. 

Enamasti tähendab kokkulepe maksepuhkust või igakuise makse vähendamist laenuperioodi pikendades.

Kindlustus maksab sinu eest
Kirsiste sõnul on töötuks jäädes laenumaksete tasumiseks veel üks võimalus, millest paljud ei teagi. “Töökaotuskindlustus  tasub inimese eest kodulaenumakseid olukorras, kus ta töötuks jääb,” selgitab Kirsiste ning lisab, et sellise kindlustuse kuumakse jääb keskmiselt 10-20 euro vahele.

Enamik panku pakub töökaotuskindlustust lisana uutele kodulaenudele, samas ei ole pikka aega tagasi kodulaenu võtnud inimesed sageli sellisest võimalusest kuulnudki. “Kõikvõimalike probleemide ennetamiseks on töökaotuskindlustus üks kuluefektiivsemaid lahendusi, mida tasub tõsiselt kaaluda nii uue laenu võtjail kui ka neil, kellel juba pool laenust tasutud. Töökaotus on niigi stressirohke ja laenumaksete hüvitamine vähendab muret oluliselt,” märgib Kirsiste.  

Kodulaenuga seotud kindlustuslepinguid saab sõlmida panga kaudu, kuid teenuste taga seisavad siiski suured kindlustusettevõtted. “Partnerlus SEB-ga aitab meil pakkuda keerulisel ajal finants-turvatunnet ja meelerahu suurele hulgale Eesti inimestele,” ütleb Kirsiste ja lisab, et töötuks jäämise korral pakutakse boonusena ka 100 euro väärtuses  abi karjäärinõustamisel või CV koostamisel.