Seitse sammu, mida teha liiklusõnnetuse korral ja millal kutsuda politsei?

01.09.2022

Viimased uudised

  • 26.07.2024
    ERGO omandab Balti riikides kahjukindlustusseltsi ADB Gjensidige
    Loen edasi...
  • 24.05.2024
    Reisil võib ootamatu tervisemure tõttu minna arstivisiit maksma mitu tuhat eurot
    Loen edasi...
  • 08.05.2024
    KUULA | Mida reisikindlustust sõlmides tähele panna?
    Loen edasi...
Kõik uudised

Vahetult peale liiklusõnnetuse juhtumist võib tekkida mitmeid olulisi küsimusi. Helistada politseisse või kindlustusse? Parkida auto või mitte? Gjensidige kindlustus toob välja peamised tegevused, mida liiklusõnnetuse puhul kõik liiklejad võiksid teada ja millele sügisesel ajal rohkem tähelepanu pöörata.

Suve lõppedes on tulnud inimesed taas asulatesse ning ka liiklus on tavapärasest aktiivsem. Kui möödunud kuudel põhjustasid enim muret kergliikuriga liiklejad, siis alates septembrist tuleb olla veel hoolsam. “Sügisesel ajal tasub tähelepanu pöörata liiklusesse naasnud lastele, seda eriti õppeasutuste läheduses. Paljud liiklevad esmakordselt omapäi ja alles õpivad liiklust tundma, samuti võivad nad oma väikse kasvu tõttu jääda autojuhtidele märkamatuks,” rääkis Gjensidige kindlustuse esindaja Denis Nikolajev.

Kuidas toimida liiklusõnnetuse korral?

Pärast õnnetust on oluline teha esmajoones kindlaks, kas inimesed on saanud vigastada. Kannatanutega liiklusõnnetuse puhul tuleb viivitamatult helistada häirekeskuse telefonile 112.Nikolajev sõnas, et kui inimesed liiklusõnnetuses viga ei saanud ning juhid on juhtunu põhjustes ühel meelel ja valmis seda kohapeal kirjalikult kinnitama, ei ole tarvis politseid teavitada.

Politsei sekkumine on vajalik juhul, kui kumbki juhtidest ei ole nõus võtma vastutust õnnetuse põhjustamise eest. “Pärast peatumist on oluline vormistada kirjalikult õnnetuse asjaolud: õnnetuse osalised, kirjeldus ja selle eest vastutav isik. Seda kindlasti enne sündmuskohalt lahkumist, sest hiljem on keeruline tõestada, kes mida tegi," selgitas Nikolajev.  

Liiklusõnnetuse kahjujuhtumi saab nüüd mugavalt registreerida läbi Liikluskindlustuse Fondi veebirakenduse avarii.lkf.ee. Lisaks on hetkel veel käibel liiklusõnnetuse teate kirjalik vorm (LÕ teade, mida osaliselt jagavad veel kindlustusandjad ning bensiinijaamad. “Juhul kui blanketti ei ole või liiklusõnnetust ei ole võimalik vormistada veebirakenduses, võib selle vormistada tavalisel paberil, kus on kirjas liiklusõnnetuse toimumise aeg ja koht, osalejate ja võimalike tunnistajate andmed, õnnetuse lühikirjeldus ja vastutav isik,” lisas Nikolajev. Koostatud teksti peavad juhid kinnitama allkirjaga. 

Liiklusõnnetuse korral:

 

  1. Peatu võimalikult kiiresti, põhjustamata sellega lisaohtu, ja lülita sisse ohutuled koos ääretuledega. Ohutulede puudumisel või halva nähtuse korral tuleb teele panna ohukolmnurk.
  2. Kui kannatanu(d) vajavad abi, siis teata sellest numbril 112. Esmaabi andmise vajadus on  soovitatav kooskõlastada Päästeametiga. Kui kannatanud ei vaja meditsiinilist abi, tuleks järgmise sammuna vormistada kirjalikult õnnetuse asjaolud ja vastutav isik.  
  3. Kui kohale on kutsutud politsei, ei või sõidukeid ja õnnetusse puutuvaid esemeid liigutada. Sõidukit või õnnetusse puutuvaid esemeid tohib enne politsei kohale jõudmist liigutada vaid siis, kui teiste sõidukite liiklus on võimatu ja eelnevalt on tunnistajate juuresolekul ära märgitud sõiduki ja esemete asend ning jäljed.
  4. Kui kohale ei ole kutsutud politseid, tuleks võimalusel filmida või pildistada kahjujuhtumis osalenud sõidukid olukorras kus nad olid peale õnnetust. Võimalusel üles tähendada ka näiteks pidurdusjäljed teel. Kui avarii oli salvestatud videoregistraatorile, siis kindlasti mainida seda ka kindlustusandjale, kes hiljem võib näha soovida selle koopiat.
  5. Kirjuta üles pealtnägijate nimed ja kontaktandmed. 
  6. Esita liiklusõnnetuses osalenu nõudel soovitud dokumendid
  7. Teata kindlustusandjat õnnetusest.

Selle aasta seisuga on liikluskindlustuse kahjude katteks Gjensidige kindlustuse andmetel välja makstud 1,5 miljonit eurot. Selle aasta kõige kulukam liikluskindlustuse juhtum leidis aset märtsis, kus kahe auto kokkupõrke tulemusena hüvitas kindlustus 47 tuhat eurot.

Liiklusõnnetuse tagajärgede leevendamiseks tasub eelnevalt sõlmida lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele ka sõidukikindlustus (kasko). Kasko hüvitab erinevalt liikluskindlustusest sinu autole tekkinud kahju ka siis, kui oled ise avarii põhjustaja või juhtub autoga mõni muu õnnetusjuhtum. 

Kasutatud allikas: https://www.politsei.ee/et/mida-teha-liiklusonnetuse-korral