Hoolimata ettevaatlikust sõidustiilist ja sõidukogemusest võib iga autojuht liiklusõnnetusse sattuda. Liiklusõnnetuses kannatada saanud sõiduki remont või tekitatud isikukahju võib maksta palju ja õnnetuse põhjustajal võib puududa majanduslik võimalus seda kulu ise hüvitada. Seega on liikluskindlustuse puhul tegemist sellise kindlustusliigiga, mis aitab sõiduki kindlustuskohustusega isikul (vastutav kasutaja, selle puudumisel omanik) hüvitada kahjud, mis talle kuuluva sõidukiga on transpordivahenina kasutamise käigus tekitatud kolmandatele isikutele (tekitab näiteks kahju naabri varale (sõiduk, hoone, aed vms vara).
Liikluskindlustus kehtib uue seaduse alusel nii avalikel teedel, kui ka maastikul!
Vastavalt uuele liikluskindlustuse seadusele on järgnevatel sõidukitel kohustus soetada liikluskindlustus:
1. Kõikidele Transpordiametis registreeritud sõidukitele (sealhulgas lumesaan ja maastikusõiduk/ATV)
2. Sõidukitele mis vastavad järgnevatel tingimustele:
2.1. valmistajakiirus ületab 25km/h;
2.2. valmistajakiirus ületab 14km/h ning sõiduki mass on suurem kui 25kg.
Punkti 2 alla kuuluvad sõidukid on näiteks teatud hulk elektritõukerattaid, kaubahoovides liikuvad tõstukid, monorattad jne sõidukid, mis liiguvad avalikel teedel ja võivad tekitada kahju kolmandatele isikute varale (sh isikukahjud). Täpsemalt saab tuvastada seda Liikluskindlustuse Fondi lehel, kuhu paigutatakse kindlustuskohustuse tuvastamise veebilahendus.
Kindlustama ei pea sõidukeid, mis liiguvad ainult kinnisel territooriumil, kuhu kolmandad isikud ei pääse ligi jalgsi ega ka sõidukiga.
Soovituslikult on kindlustuskohustus Transpordiametis registreeritud sõidukitel aastaringselt, ka siis kui sõidukit näiks talveperioodil ei kasutata. Nimelt uus seadus viitab, et ka avalikus ruumis (parklad, maja ees, tänaval) parkivad sõidukid on oht kolmandatele isikutele. Näiteks kui sõiduk süttib põlema ja kõrval parkivad sõidukid saavad kannatada siis nende omanikel on õigus küsida kindlustushüvitist kahju põhjustajalt. Kui aga kehtivat liikluskindlustuse lepingut ei ole, on kahju põhjustanud sõiduki kindlustuskohustusega isikul oht saada kindlustusseltsist regress tekitatud kahju ulatuses ehk kahju tuleb isikul hüvitada oma taskust!
Uue seaduse alusel on uuteks hüvitispiirideks 1 300 000€ varakahjude korral ja 6 450 000€ isikukahjude korral. Edaspidi vaadatakse kord aastas need hüvitispiirid üle ja korrigeeritakse.
Uue seaduse alusel hakkab lisaks kindlustusseltsile ka Liikluskindlustuse Fond teavitama liikluskindlustuse lepingu lõppemisest. Seda siiski ainult juhul, kui 2 päeva enne uue perioodi algust ei ole kindlustuslepingut juba uuendatud. Teavitus saadetakse otse kindlustuskohustusega isikule (vastutav kasutaja, selle puudumisel omanikule).
Teavitust ei saadeta, kui:
- lõppemas on automaatselt pikeneva liikluskindlustuse lepingu periood;
- lõppeva lepingu periood on kuni 30 päeva;
- leping lõpetati ennetähtaegselt ja tegemist on hooajuti kasutatava sõidukiga (mopeed, mootorratas, kombain, lahtine, maastikusõiduk (MS-kategooria));
- registreerimiskohustuseta sõiduki kategooria sõiduk (elektritõuks, töömasin jne);
- tegu on sõidukiga, millega põhjustatakse kahju harva (haagis);
- leping oli sõlmitud peatatud kandega sõidukile;
- sõiduk oli teavituse koostamise ajaks märgitud võõrandatuks;
- lõppemas on PROOV numbrimärgi leping;
- lõppemas on kindlustuskohustusest vabastatud isiku (nt Politseiameti) kindlustusleping;
- lõppemas on vanasõiduki või võistlussõiduki leping.
Uus liikluskindlustuse seadus: https://www.riigiteataja.ee/akt/129062024011